Staż podyplomowy na Azorach

with 9 komentarzy


Zamknij oczy i wyobraź sobie, że podczas lekarskiego stażu podyplomowego możesz wybrać sobie jakikolwiek kraj w Europie, ba! nawet dowolny szpital, przeżyć przygodę życia i jeszcze zdążyć na jesienne rozdanie specjalizacyjne.

Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak.

Właśnie to udało mi się w tym roku i to nie byle gdzie, bo na Azorach! Stop, gdzie te Azory? Pewnie coś świta w głowie, ale szczegółów brak… i jak w ogóle z ich systemem ochrony zdrowia?


Zacznę od podstawowych informacji o samym miejscu. Azory są Regionem Autonomicznym należącym do Portugalii. Ten archipelag dziewięciu wysp wulkanicznych jest oddalony od kontynentu Europejskiego 1500 kilometrami wód Oceanu Atlantyckiego. Wyspy są zamieszkane przez około 250 tysięcy ludzi i kilkakrotnie więcej krów, które są nieodłącznym elementem krajobrazu wzbogaconego o niewygasłe stożki wulkanów. Tak jak w części kontynentalnej kraju, rozmawia się tam po portugalsku, a walutą jest euro.
Azory na mapie świata
Azory na mapie świata

Jak to się stało, że wyjechałam na część stażu podyplomowego
za granicę?

Skorzystałam z programu Erasmus+. Mało kto wie, że oprócz studentów wyjeżdżających na semestry do uniwersytetów partnerskich, dotyczy on również praktyk, i może być kierowany także do absolwentów. Odpowiednio wcześniej więc, za pośrednictwem swojej uczelni, brałam udział w postępowaniu rekrutacyjnym – efektem była zgoda na odbycie stażu oraz przyznanie stypendium. Trzeba podkreślić, że w żadnym wypadku nie dotyczy to jedynie kierunków medycznych, więc podczas studiów warto zajrzeć do biur programu Erasmus i dowiedzieć się więcej szczegółów.

Dlaczego wybrałam akurat ten
najdalszy zakątek Europy?

Moja przygoda z Portugalią zaczęła się jeszcze podczas jednego z semestrów studiów, kiedy miałam przyjemność mieszkania i edukacji na północy kraju, w Porto. W ciągu pół roku mojego pobytu zdążyłam nie tylko zauroczyć się krajem o południowym klimacie, jego przyjaznymi mieszkańcami, ale także nauczyć się podstaw ich języka oraz skorzystać z okazji na bardzo atrakcyjne połączenia lotnicze i po raz pierwszy zasmakować magii Azorów.


W grudniu 2016 roku spędziłam tydzień na głównej i jednocześnie największej wyspie archipelagu – São Miguel. Wtedy też powiedziałam sobie, że kiedyś wrócę odkryć te perły rozrzucone na środku oceanu. Obietnicę spełniłam półtorej roku później, w tamtym czasie nie spodziewając się tylko, że połączę to z pracą na oddziale Chirurgii Ogólnej szpitala w miejscowości Horta, na wyspie Faial.

Porto Pim
Pierwsze dni na wyspie. Plaża nad zatoką Porto Pim.

Po powrocie z mojej wymiany w Porto, już w Katowicach, kontynuowałam naukę portugalskiego. Dzięki temu podczas rozsyłania maili z zapytaniami o miejsce szkoleniowe do szpitali, mogłam używać ich języka ojczystego. Wydaje mi się, że znacznie zwiększyłam tym swoje szanse na przychylne odpowiedzi. Dostałam ich faktycznie kilka z kontynentalnej części kraju i Madery, ale pewnego dnia pokusiłam się o wpisanie w wyszukiwarkę frazy:

“Hospitais nos Açores”

i już parę minut później znałam adresy kontaktowe do każdego z trzech szpitali Azorów. Dalej była wymiana wiadomości, porównanie wszelkich za i przeciw każdego miejsca i podjęcie trudnej, ale jak się później okazało, fantastycznej decyzji na spędzenie ponad dwóch miesięcy na Faial.

Szpital na Azorach
Korytarz szpitalny. Horta, Faial.

Jak z uznawalnością takiego stażu
w Polsce?

Otrzymanie decyzji od Ministra Zdrowia o uznaniu stażu jako równoważny była prostsza i sprawniejsza niż mi się początkowo wydawało. Wystarczyło wysłać komplet dokumentów jasno opisanych na stronach internetowych ministerstwa i czekać na odpowiedź. Cały proces trwał do dwóch tygodni. Ważne żeby nasz ustalony na umowie program był zgodny godzinowo i tematycznie z tym, który wypełniamy w kraju. W ten sposób nie przedłużymy sobie tych obowiązkowych 13-tu miesięcy po studiach w Polsce i tak jak mówiłam, możliwym jest branie udziału w jesiennym postępowaniu rekrutacyjnym na specjalizację.

Uznanie stażu podyplomowego
Decyzja Ministra Zdrowia o uznaniu stażu jako równoważny.

Czy było warto?
Czyli, krótki zbiór wrażeń.

Odpowiedź na to pytanie po wszystkich moich opowieściach jest oczywista – głośne, dźwięczne i pewne TAK! Czy gdybym miała wybierać jeszcze raz, wciąż byłby to szpital na małej wysepce gdzieś “na końcu świata?”TAK. Jedyne zaprzeczenie może paść jako odpowiedź na pytanie, czy kiedyś żałowałam lub zapomnę o tym doświadczeniu.

Wulkan Capelinhos
Marsjański krajobraz wulkanu Capelinhos. Erupcja w 1957 roku. Faial.

Nie tylko miałam okazję poznać wspaniałych, życzliwych ludzi, ale też świetnych i wszechstronnych specjalistów, mogłam podpatrywać codziennie ich pracę oraz korzystać z ich dużej chęci do przekazywania wiedzy. Właściwie to byłam zaskoczona aż tak wysokim poziomem jakości tamtejszej ochrony zdrowia i sprawnego jej funkcjonowania. Parę rozwiązań uważam za wartych naśladowania (jak np. wpisywanie na receptach nazw chemicznych substancji zamiast ich komercyjnych odpowiedników albo międzyszpitalny system dokumentacji medycznej). Choć czasem zdarzyło się dojrzeć wyższość polskich sposobów.


Myślę, że świetnie wykorzystałam ten czas na niezliczone asysty do operacji, zabiegi z zakresu tzw. małej chirurgii, czy poradnictwo przewlekłego leczenia ran. Nie, nie planuję zostać chirurgiem ogólnym, ale uważam że właśnie na tym powinien polegać nasz staż – na jak największym kontakcie z danym działem medycyny – nigdy nie wiadomo kiedy będzie potrzebna jakakolwiek wiedza do udzielenia pomocy, więc mimo wszystko lepiej być lekarzem wszechstronnym.

Asysta chirurgia ogólna.
Sztuka chirurgiczna w praktyce. Lekarka na bloku
Zespół Chirurgii Horta
Szczęśliwa rodzina? Tak jakby, to zespół chirurgów szpitala w Horcie.

Muszę przyznać, że choć bardzo daleko od faktycznego, to czułam się tam jak w domu. Za sprawą wspaniałych, zupełnie bezinteresownie serdecznych ludzi, którzy od samego początku otoczyli mnie taką opieką, że nawet nie zdążyłam poczuć się tam samotnie, obco czy nieswojo.


Chcę ten wpis potraktować jako wstęp do mojej przygody z Azorami, będę do niej na pewno wielokrotnie wracać, bo trzeba pamiętać, że takie doświadczenie to nie tylko godziny spędzone w szpitalnych murach. To też cała reszta – nawiązane przyjaźnie, podróżowanie po wyspach rowerem, skuterem bądź samochodem, a między stałymi lądami promem, motorówką lub (czasem odwołanym) samolotem. To oglądanie wielorybów w ich naturalnym środowisku, jedzenie unikatowych dla tej części świata skorupiaków, pływanie z delfinami, wycieczki po pieszych szlakach, czy też wspinaczka na najwyższy szczyt Portugalii, a przy tym wszystkim niezliczone zachwyty nad niespotykanie piękną naturą.

Złota godzina
Zachód słońca nad Atlantykiem. Zatoka Porto Pim, Faial.

Jak widać ciężko przekazać całą moją radość i wdzięczność, tak samo jak zebrać w paru zdaniach wszystko czym chciałabym się z Wami podzielić na temat Azorów, ale jak na początek… daliście się zainspirować?

Wschód słońca
Wschód słońca z widokiem na sąsiednią wyspę - Pico.
Krowy na Azorach
Krowy, jako stały element krajobrazu.
Delfin
Delfin zwyczajny obserwowany z łodzi.
Caldeira
Krater wulkanu Caldeira o średnicy 2km i głębokości 400m. Faial.
Naturalne baseny oceaniczne
Zachód słońca nad naturalnymi basenami oceanicznymi, Faial.

9 Odpowiedzi

 1. Klaudia
  | Odpowiedz

  Cześć! Wpis był już dodany chwilę temu ale stwierdziłam, że w sumie nie szkodzi się podpytać 😀
  Jakim językiem komunikowałaś się w szpitalu, to był angielski czy jednak dominował portugalski? 🙂

  • Aleksandra | Lekarka w podróży
   | Odpowiedz

   Hej! Starałam się rozmawiać z załogą po portugalsku 🙂 miałam za sobą wcześniej semestr mieszkania w kontynentalnej Portugalii, a później kontynuowałam naukę języka na miejscu w Polsce. Trzeba przyznać, że pod koniec doszłam już do niezłej płynności. Myślę, że jedynie po angielsku też by się dało, bo jednak większość zna ten język, ale była to kwestia mojej ambicji i trochę ukłonu w ich stronę 🙂

 2. Kasia
  | Odpowiedz

  Olu, zastanawiamy się nad wyjazdem na Azory z rocznym dzieckiem. Czy mogłabyś napisać więcej na temat dostępu do opieki medycznej na wyspach? Dziękuje

 3. […] świata oraz opisałam trochę kulisy mojego wyjazdu tam (jeśli ominął Cię ten post – zacznij czytanie od niego). Mam nadzieję, że narobiłam Wam tym apetytu na więcej, bo wracam z nieco bardziej […]

 4. Darek W
  | Odpowiedz

  Początek znakomity ! Proszę i czekam na więcej

  • Aleksandra | Lekarka w podróży
   | Odpowiedz

   Darku, pięknie dziękuję! Takie komentarze dodają skrzydeł, a więcej mogę obiecać już niebawem 🙂

   • Darek W
    | Odpowiedz

    Dzięki i czekam !

 5. Ania
  | Odpowiedz

  Super 👌 czekam na kolejne wpisy! 😉

  • Aleksandra | Lekarka w podróży
   | Odpowiedz

   Dziękuję Ania! Mogę obiecać, że szykuje się naprawdę sporo 🙂

Zostaw Komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.