Epidemia SARS-CoV-2 – jak nie zwariować w natłoku informacji?

with 2 komentarze

Sytuacja epidemiologiczna związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 jest bardzo dynamiczna. Każdy z nas chcąc postępować zgodnie z aktualnymi zaleceniami powinien sięgać do wiarygodnych źródeł, zawierających wytyczne potwierdzone przez międzynarodowe instytucje.

Przeglądając strony internetowe, facebook’a czy oglądając telewizję – dosłownie zewsząd jesteśmy bombardowani informacjami o koronawirusie, często opatrzonymi nagłówkami: „przełomowe odkrycie”, „wiadomość z ostatniej chwili” lub „najnowsze doniesienia podają…”

Bardzo proszę, bądźmy rozważni

Bardzo często są to informacje niepotwierdzone, przekazywane dalej bez żadnej wcześniejszej weryfikacji w ferworze bycia pierwszym dostawcą wiadomości w dobie pandemii. Czasami takie newsy po nierozważnym wykorzystaniu mogą okazać się niekorzystne lub wręcz szkodliwe dla zdrowia.

Przykładem mogą być wstępne doniesienia o szkodliwym wpływie na przebieg CoVID-19 ACEI oraz sartanów, czyli grup leków szeroko stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego na całym świecie. Podobnie sytuacja się miała z doniesieniami o Ibuprofenie, czyli bardzo powszechnie używanej substancji z grupy NLPZ o działaniu przeciwbólowym, p/zapalnym oraz p/gorączkowym.

W przypadku powyższych sytuacji doczekaliśmy się po kilku dniach oficjalnych stanowisk międzynarodowych towarzystw medycznych oraz organizacji o braku wystarczających dowodów szkodliwości tych leków oraz brakiem podstaw do zaprzestania przewlekłych terapii z ich wykorzystaniem.

Nie sposób też pominąć niepokojące doniesienia o korzystnym wpływie i właściwościach leczniczych spożywania metanolu czy wykonywania dożylnych wlewów z perhydrolu…

SARS-CoV-2 a CoVID19?

W różnych przekazach medialnych, komunikatach czy internecie pojawiają się właśnie te dwie nazwy. Czy powinniśmy ich używać zamiennie?

Odpowiedź brzmi: NIE.

 
Pod spodem uproszczone porównanie, dla rozwiania wszelkich wątpliwości:

SARS-CoV-2

Severe Acute Respiratory Syndrome coronavirus 2
wirus RNA należący do rodziny koronawirusów
przenoszony drogą kropelkową
wywołuje u ludzi chorobę CoVID-19

CoVID-19

Coronavirus Disease 2019
ostra choroba zakaźna układu oddechowego
wywołana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2
typowe objawy: gorączka, suchy kaszel, zmęczenie

W uproszczeniu Wirus SARS-CoV-2 powoduje CoVID-19. Podaję kilka dłużej dostępnych w medycynie oraz w życiu codziennym analogicznych połączeń dla ułatwienia zrozumienia:

↠ wirus HIV powoduje AIDS
↠ herpeswirus VZV powoduje ospę wietrzną oraz półpasiec
↠ prątki Mycobacterium tuberculosis powodują gruźlicę

Wiarygodne źródła informacji

Przygotowałam listę źródeł do których warto zaglądać w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Danym tam zawartym można w pełni ufać oraz mieć świadomość, że będą na bieżąco aktualizowane. To zbiór stron internetowych w języku polskim i angielskim oraz numer telefonu na całodobową infolinię uruchomioną przez NFZ w sprawie koronawirusa.

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia [ 🔗ttps://www.gov.pl/web/koronawirus ] To rządowy portal przygotowany dla celów informowania o epidemii. Wszystkie publikowane tam informacje to oficjalne komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia lub Główny Inspektorat Sanitarny, opracowane na podstawie danych ECDC oraz WHO. Znajdziecie tam bieżące informacje, zalecenia i instrukcje postępowania, materiały edukacyjne, mapy i wykresy zachorowań, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Główny Inspektorat Sanitarny [ 🔗 https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/ ] Bieżące komunikaty dla podróżnych oraz zalecenia wydawane przez Państwową Inspekcję Sanitarną (czyli zwyczajowo sanepid)

Państwowy Zakład Higieny [ 🔗 ]  Aktualności dotyczące wirusa SARS-CoV-2 przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH

[ENG] World Health Organization [ 🔗  ] Portal WHO czyli Światowej Organizacji Zdrowia poświęcony CoVID-19. Wydaje aktualne komunikaty, zbiera raporty o bieżącej sytuacji oraz nowych zachorowaniach globalnie.

[ENG] European Centre for Disease Prevention and Control [ 🔗  ] ECDC – w tłumaczeniu Europejskie Centrum Kontroli Chorób – to agencja powołana przez Unię Europejską.

Wykaz zarażeń koronawirusem – Polska [ 🔗  ] bieżąco aktualizowana mapa. Możliwość przełączenia na tabelę z danymi.

Interaktywna mapa zachorowań – świat [ 🔗  ] przygotowana przez CSSE JHU – Centrum Systemów Naukowych i Inżynierii Uniwersytetu John’a Hopkins’a

Podstawowe zalecenia

Skoro już wiemy o wirusie i chorobie którą powoduje nieco więcej, a w razie czego mamy gdzie szukać na ten temat informacji  – czas na kilka podstawowych zaleceń.  Poniżej pozwoliłam sobie zamieścić proste i bardzo przydatne infografiki – pobrane ze stron Ministerstwa Zdrowia.
Więcej materiałów do pobrania dostępnych jest tutaj.

Tak jak wspominałam wyżej, sytuacja epidemiologiczna jest na tyle dynamiczna, że w razie jakichkolwiek istotnych zmian będę się starała aktualizować wpis. 

[ Powyższe zalecenia i informacje powstały na podstawie stanu wiedzy z dnia 24.03.2020 ]

Icons made by Eucalyp from www.flaticon.com

2 Odpowiedzi

  1. Dariusz
    | Odpowiedz

    Dzięki

Zostaw Komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.